Tyto internetové stránky využívají soubory cookie k ukládání informací na Vašem počítači. Některé jsou z nich zásadně důležité pro funkčnost stránek. Dalším používáním těchto stránek udělujete souhlas s umístěním těchto souborů cookie. V případě nesouhlasu opusťte tyto stránky. | Souhlasím | Opustit stránky |
Datum a časDnes je neděle, 27.9.2020SvátekSvátek má Jonáš
Přístupy2074791. návštěvník
Kontakt
Město Libochovice
se sídlem:
Městský úřad Libochovice
náměstí 5. května 48
411 17 LIBOCHOVICE
email: .
e-podatelna:
tel.: +420 416 725 830
IDDS: x9kbc4j
ÚŘEDNÍ HODINY
pondělí 8:00-11:00 12:00-17:00
středa 8:00-11:00 12:00-17:00
Důležitá čísla

Tísňové linky

Integrovaný záchr. systém 112
Hasičský záchr. sbor 150
Záchranná služba 155
Policie ČR 158

Městská policie Libochovice

náměstí 5. května 48, Libochovice,
tel.
606 715 956, 724 016 458
email:
skype: mplibochovice

Policie ČR, OO Radovesice
Radovesice č. p. 5, 410 02  Radovesice
tel: 974 436 741


Hasičský záchranný sbor ÚK

PS Lovosice: Siřejovická 1241, Lovosice 410 02, tel.: 950 429 011
PS Litoměřice: Českolipská 1997/11, Litoměřice 412 01, tel.: 950 425 011
PS Roudnice nad Labem: Žižkova 729, Roudnice nad Labem 413 01, tel.: 950 428 096
SDH Budyně nad Ohří: Ladova 361, Budyně nad Ohří 411 18, tel.: 728 088 555

Lékárna U Bílého jednorožce

Dr. Vacka 44, Libochovice, tel. 416 591 293

Lékaři

MUDr. Javůrek - praktický lékař
Čechova 655, Libochovice, tel. 416 591 169
MUDr. Klener - praktický lékař
Riegrova 69, Libochovice, tel. 416 591 334
MUDr. Korousová - dětská lékařka
Čechova 351, Libochovice, tel. 416 591 339

Podřipská nemocnice s poliklinikou

www.pnsp.cz
Kudy z nudy

Mezinárodní včelařské "rojení" v Libochovicích

Pokud by příslušníci šlechtického rodu Zajíci z Házmburka, obdilovali včely, med a medovinu, zřejmě by součástí jejich erbu (od roku 1335) nebyl bílý zajíc nýbrž včela. Tohoto dojmu jsem nabyl letošní poslední dubnový víkend, kdy se od sobotní deváté hodiny velký sálu Kulturního domu U Tří lip zaplňoval včelaři z německého partnerského města Lunzenau a z Libochovicka. Prostřednictvím dotace z Fondu malých projektů Euroregionu Krušnohoří z Programu přeshraniční spolupráce Česká republika - Svobodný stát Sasko 2014 – 2020, uspořádalo vedení libochovické radnice pro včelaře obou měst vskutku reprezentativní program. Projekt nesl název: „Pokud by zmizely na zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života“ Albert Einstein.

           

Před zahájením první přednášky mi místostarostka města Ing. Blanka Stará sdělila, že s rodinou začíná včelařit. Proto přišla na vedení města s návrhem na využití dotačního programu pro rozvoj přeshraniční spolupráce mezi včelaři obou partnerských měst. Jsou to dvě malebná, velikostně podobná města. Libochovice mají na 3500 obyvatel a Lunzenau jen o přibližně osm set více. Od sebe jsou vzdálena autem přibližně dvě hodiny jízdy.

 

Projekt, který překvapil svojí nezvyklostí se podařilo do dotačního programu dostat. Velkému zájmu se akce těšila u včelařů ze spolků partnerského města, libochovického a u veřejnosti, která měla volný přístup na přednášky.

 

Ke vzájemnému dorozumění po oba dny přispěla tlumočnice Dáša Pokorová, která si s věčným úsměvem poradila i s velmi odbornou včelařskou terminologii. Ze všeho nejdříve překládala pozdrav libochovické starostky Ing. Jany Holé, který se zúčastnila většiny prezentací.

 

Před zahájením sobotního programu přihlásili mnozí včelaři svůj med ve sklenicích do soutěže o tři nejchutnější medy. Prvenství si odnesl J. Smitek, včelařící v blízkosti Libochovic.

           

Medový burčák z kuchyně

Prvním přednášejícím byl u nás i v zahraničí uznávaný přední odborník na kvasnou technologii Ing. Jaroslav Lstibůrek.

 

Názorně předvedl, jak lze v desetilitrovém demižonu ze 3,2 kg medu v kuchyni vyrobit lahodný medový „burčák“, který obdobně, jako u vinných hroznů vzniká bouřlivou kvasnou proměnou cukrů v alkohol. Na výsledek jsme si museli počkat do druhého dne. Avšak přibližně po týdnu by podle zkušeností Ing. Lstiburka vznikl, zejména po ochlazení v letních dnech, lehce opojný, osvěžující nápoj.

V nedělní prezentaci hovořil Ing. Lstiburek o parametrech kvalitního medu a o tom, jak jej uchovat.

 

V Podsedicích u profesionálního včelaře

Odpoledne nasedli účastníci setkání do autobusu, který je malebnou krajinou dovezl do profesionální včelařské farmy Ing. Radka Geletiče. Převážně v úlech Langstroth obhospodařuje sám základních 350 včelstev, k nimž v sezoně přibude stovka manipulačních. Jedině při medobraní mu pomáhá brigádnice. Ukázal medárnu s odvíčkovací a vytáčení linkou, sklad na nástavky, dřevovýrobu a včelstva na stanovišti.

 

Předpremiéra programovatelné váhy

V Libochovicích prvně na veřejnosti prezentovali Marcel Tuček a Radek Rulf programovatelnou digitální váhu pro včelaře, kterou vyvíjejí s odborníky z České zemědělské univerzity v Praze. Přes telekomunikační síť posílá včelaři ve zvolených intervalech informace o pohybu váhy, teplotě  a zvukovou frekvenci ve včelstvu. S programem Antivandal upozorní na neoprávněnou manipulaci s váhou.

 

Závěr sobotního programu po večeři patřil poutavé přednášce učitele včelařství Ing. Zdeňka Kulhánka. Při obrazové prezentaci hovořil o léčivých účincích netradičních včelích produktů, kam patří např. trubčí mléko, spaní na úlech či dýchání úlového vzduchu a dále promítl  včelařské zajímavosti ze světa.

 

Neplánovaný, o to významnější, bylo v neděli dopoledne zastavení předsedkyně Českého svazu včelařů Mgr. Jarmily Machové, která řekla: „Je to první akce, a že jsem jich za poslední půlrok absolvovala hodně, která je založena na spolupráci se zahraničním partnerem. Věřím, že nebude poslední. Velmi přivítám, když spolupráce i ve včelařské oblasti bude pokračovat, protože včely si to zaslouží.“

 

Apiterapii přiblížil MUDr. J. Brožek

Doslova tzv. třešinkou na pomyslném dortu v dvoudenním programu byla závěrečná přednáška MUDr. Jiřího Brožka, světově uznávaného odborníka na léčení včelími produkty. S přítomnými se podělil o mnohaleté zkušenosti s využitím medu, pylu, mateří kašičky, propolisu a dalších včelích produktů v humánní medicíně a zodpověděl mnoho dotazů ze sálu.

 

Tečku za programem udělala nedělní odpolední exkurze na blízkou včelnici J. Smitka, který na nejrozšířenější rámkové míře 39 x24 cm, obhospodařuje na 40 včelstev, která zpravidla na třech nástavcích byla připravena k využití jarní snůšky. Zde se mezi německými včelaři rozvinula diskuse o rámkové míře, kočování, způsobu včelaření, likvidace včelích chorob.

Při rozloučení si včelaři obou partnerských měst slíbili, že využijí všech možností k dalšímu setkání, nejspíš na oplátku v Lunzenau.

 

                                                                                                          Ing. Zdeněk Kulhánek


    
Zde si můžete prohlédnout pořízená videa

VSTUPENKY ON-LINE
Libochovické noviny
Volby
Odebírání novinek e-mailem
Email:

Státní zámek Libochovice


Oranžové hřiště
rezervace možná
na telefonním čísle
Mgr. Miroslav Zůna

724 585 383

FIRMY A SLUŽBY V NAŠEM MĚSTĚ
Počasí
Anketa
Žádná
Z této IP adresy již bylo hlasováno
© 2009 Webdesign by Media Creative s.r.o.
Developed by Smartware s.r.o., Redakční systém MultiCMS
admin | Intranet |
www.libochovice.cz - Oficiální stránky města Libochovice